Marketingové poradenstvo a texty

Profilujte sa – budujte značku aj sami sebe

20.07.2010 14:57

Každý sme iný. Kým niektorí ľudia nemajú problém vydávať sa za expertov po prečítaní dvoch knižiek, skvelí špecialisti vo svojom odbore majú často pocit, že nevedia nič mimoriadne, čo by nevedeli aj ostatní okolo nich. Možno je to známe sokratovské „viem, že nič neviem“, ale v marketingu takáto taktika rozhodne nezaberá.

Ak budujete firmu postavenú na vašich vlastných službách, musíte vytvoriť svoj vlastný profil - značku. Spýtajte sa sám seba, s akými otázkami chodia za vami priatelia. V čom chcú pomôcť, akú radu od vás žiadajú? Za čo dostávate komplimenty alebo akú nezvyčajnú skúsenosť máte?

 

Čím sa odlíšite od vašich konkurentov?

Hľadajte svoju osobitosť a staňte sa expertom v tom, čo robíte skutočne radi. Ešte lepšie je, keď svoje meno dokážete spojiť s charakteristickým symbolom, výrokom, vzhľadom či  typickým spôsobom reči alebo písania. Preneste tento symbol na svoju vizitku, používajte svoj slogan všade, kde je to možné a vhodné, aby sa ľuďom vryl do pamäti v súvislosti s vami.

 

Máte svoju „výťahovú reč“?

Americkí textári používajú tento pojem na stručné predstavenie firmy a oblasti podnikania. Výťahová je preto, že musí byť natoľko krátka, aby ste ju stihli výstižne a zrozumiteľne povedať niekomu počas konverzácie vo výťahu – asi tak z prízemia na tretie poschodie. 

Je dôležité mať pripravenú krátku, ale hodnotnú odpoveď na otázku: „A vy ste kto, čím sa zaoberáte?“

Ak odpoviete: „Ja som finančný konzultant“, väčšina ľudí povie iba „Aha“ a zmení tému.

O koľko lepšie by znelo: „Pomáham ľuďom, ktorí sa chystajú investovať do vlastného bývania, zanalyzovať možnosti a nájsť optimálne financovanie.“

 

Čo vás motivuje?

Nebojte sa vložiť do svojej výťahovej reči aj kúsok emócií, osobné krédo a zdôvodniť motiváciu robiť práve to, čo robíte. Samozrejme,  nemám na mysli niečo ako: „Chcem za pol roka zarobiť poradenstvom milión.“ Ak vaša služba prináša ľuďom pomoc v zložitých situáciách, prospech alebo jednoducho potešenie, môžete svoje poslanie nahlas povedať.

Kto ste, čo robíte a prečo to robíte, sú tri prvky, ktoré Vám pomôžu profilovať svoju vlastnú „osobnú“ značku a dať vlastnému podnikaniu jasne vymedzený charakter.

 

 

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode