Marketingové poradenstvo a texty

Postačí byť na sieti Facebook?

02.09.2010 17:32

V posledných mesiacoch mnohí moji klienti požadujú pomoc s marketingom na sociálnych sieťach. Vo veľkom vznikajú FB stránky, profily a skupiny, zakladajú sa profily na LindedIn, švitorí sa na Twitter-i. Zdalo by sa, že marketing na sociálnych sieťach je budúcim trendom a nahradí staré osvedčené techniky pri tvorbe a optimalizácii webových stránok.   

Je to naozaj tak?

Dobre zvládnutý marketing na sociálnych sieťach určite podporí návštevnosť stránky, buduje kontakty, udržiava komunikáciu a každodenné vzťahy s vašimi zákazníkmi a partnermi. Ale pravdepodobne nenahradí prípravu kvalitnej webstránky ani jej optimalizáciu pre vyhľadávače (SEO).

Marketingové nástroje nie sú rovnaké pre každý typ podnikania

Každá z týchto aktivít má trochu iné postavenie. Kým sociálne siete vám privedú mnohých návštevníkov, vo vzduchu zostáva otázka, či títo návštevníci budú aj zákazníkmi. Či témy, o ktorých sa dozvedeli na vašej stránke, boli tými, ktoré ich zaujímajú a správnym spôsobom vyriešia ich potreby či starosti. Nemenej dôležitý je fakt, či je vaša webstránka spracovaná tak, aby im bolo na prvý pohľad jasné, kam prišli, čo tu môžu získať a prečo je to práve pre nich výhodné.

Často získate veľa čitateľov vďaka lákavej inzercii, dôležité však je, či sa ľudia na vašej stránke zdržia, zaregistrujú sa na vaše novinky a vrátia sa znovu. Alebo iba prebehnú jeden článok a navždy ju opustia.

Návštevnosť alebo konverzia?

Dôležité je, na čom budujete svoje podnikanie. Ak predávate reklamu a potrebujete maximálny počet zhliadnutí, môže to byť pre vás výhodné. No nemyslím, že počet zhliadnutí je ten správny ukazovateľ pre ponuku náročnejších služieb alebo B2B obchod. Keď niekto hľadá cielene kľúčové slovo, ktoré je relevantné aj pre vašu ponuku, bude jeho návšteva oveľa cennejšia. A tu vám lepšie poslúži SEO - optimalizácia a sústredená práca na dobrých textoch, prehľadnom dizajne, kvalitných informáciách.

Skúste rozhodne jedno i druhé. Rozhodnutie bude ľahké, ak venujete trochu času precíznemu testovaniu a meraniu prínosov.

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode