Marketingové poradenstvo a texty

Opúšťajú čitatelia váš web príliš rýchlo?

30.12.2010 22:59

Jedným zo znakov, že čosi s webstránkou nie je v poriadku, je vysoké percento návštevníkov, ktorí ju opustia po zhliadnutí jednej stránky, resp. hneď po zhliadnutí vstupnej stránky. Nemusí sa to týkať blogovacích stránok, ktoré sa zobrazujú ako súvislý súbor textov, prípadne jednoduchých stránok, ktorých účelom je jediná akcia na prvej stránke a nie zahĺbenie sa do obsahu. Tiež to nemusí byť problémom, ak máte čitateľov, ktorí vašu www stránku navštevujú často a pravidelne a chodia sa pozrieť len na poslednú novinku.

No je jasné, že pokiaľ sa na klasickej webstránke nepodarí zaujať čitateľa a presvedčiť ho, aby si prezrel z ponuky produktov a služieb viac, bude ťažké urobiť z náhodného návštevníka lojálneho čitateľa. V čom môže byť problém?

Kľúčové slová nemajú vhodnú súvislosť s obsahom stránky

Ak ľudia prichádzajú na webstránku prostredníctvom hľadania vo vyhľadávačoch a potom ju rýchlo opúšťajú, môže to znamenať, že obsah vášho webu nekorešponduje s tým, čo očakávali po zadaní svojich vyhľadávacích fráz. Nenapĺňate ich očakávania ohľadne obsahu. Skúste zanalyzovať prístupy cez kľúčové slová a postarajte sa, aby vaše stránky boli optimalizované na také kľúčové slová, pri ktorých dokážete naplniť predstavy návštevníkov. SEO má svoje pravidlá a snažiť sa o väčšiu návštevnosť prostredníctvom zavádzajúcich informácií nie je správna cesta.

Po príchode na webstránku ľudia nevedia, ako postupovať ďalej

Skontrolujte vstupné stránky, či sú dostatočne prehľadné a zrozumiteľné. Snažte sa o nezaujatý pohľad alebo ešte lepšie, poproste niekoho, aby vašu stránku navštívil a pozorujte ho, či si vie poradiť a nájsť všetko, čo by ste radi ukázali. Rovnako sa postarajte, aby navigácia na stránke bola funkčná, jednoduchá a zobrazovala sa správne v rozličných prehliadačoch.

Ponuka vášho produktu nie je dostatočne zaujímavá

Pozrite sa kritickým okom na svoje reklamné texty. Sú príťažlivé? Poskytujú zaujímavé informácie a nie reklamný balast? Pôsobia dôveryhodne? Motivujú k akcii? Ak si nie ste istý, aký typ textu by fungoval najlepšie, otestujte postupne viaceré verzie.

Technické vady webstránky

Stránky, ktoré sa načítavajú príliš dlho, nenačítajú sa správne či kompletne, linky, ktoré nefungujú a iné podobné problémy čitateľov otravujú. Snažte sa o kvalitné a funkčné programovanie, testujte spojenia, pravidelne aktualizujte obsah i spojenia a odstráňte veci, ktoré už nemajú význam.

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode