Marketingové poradenstvo a texty

„Na deti nikdy nebola správna doba...“

04.03.2010 14:29

Včera som odovzdala daňové priznanie po piatich rokoch podnikania. Nejdem nudiť samochválou ani ohurovať výsledkami. Rovnako nejdem plakať nad nízkym príjmom, vysokou daňou, ťažkým životom živnostníka... nič také. Odovzdala som priznanie, ktoré ma necháva v kľude, pretože som zarobila dosť na spokojný slušný život a zase nie toľko, aby som strácala duševné zdravie. Spomenula som si pri tom na svoje začiatky.

Po desiatkach rokov zamestnania som sa rozhodla vziať veci do svojich rúk a spoľahnúť sa na svoje schopnosti. Mnohí známi sa čudovali. Jeden drobný podnikateľ mi povedal, že obdivuje odvahu začínať v takejto ťažkej dobe...“ Nepridalo mi to optimizmu, ale spomenula som si na slová mojej mamy, keď som váhala, či si už môžem dovoliť ísť na materskú. Povedala mi: „Na deti nikdy nebola vhodná doba, ak ich chceš mať, na peniaze sa nepozeraj.“ Jej slová som si pripomenula (veď nová firma je ako malé dieťa). A šla som si za svojím.

Pravda je, že ekonomika rástla, v biznise vládol optimizmus a napriek tomu aj vtedy mnohí plakali. Dnes je to naopak, všeobecne panuje presvedčenie „že sa nedá“ a preto veľa ľudí ani nič neskúša. Môj posledný rok bol zatiaľ najlepším zo všetkých doterajších.

Ak ste dnes prišli o prácu, nenachádzate pochopenie zamestnávateľov, pretože ste príliš mladí, ešte máte malé deti, ste príliš starí (veď ste práve prekročili 40!) alebo si to zdôvodňujete akýmkoľvek iným spôsobom, zastavte sa. Porozmýšľajte, čo naozaj viete a chcete robiť vo svojom živote. Nakopnutím k úspechom často býva práve situácia, z ktorej nikomu nie je do spevu. Zoberte rozum do hrsti, prečítajte si pár kníh, porozprávajte sa s úspešnejšími priateľmi. A potom sa pustite do toho, čo vás bude naozaj baviť. Zistíte, že ak sa sami snažíte, v pravú chvíľu sa objaví niekto, kto vám pomôže.

Neviem, prečo to tak je, ale viem, že to funguje. Som vďačná priateľom, ktorí pred časom pomáhali mne a držím palce priateľom, ktorí sa po nových cestách púšťajú dnes. Veď uznajte, keby si naši rodičia povedali, že ešte nie je správna doba, mnohí by sme tu ani neboli!

 

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode