Marketingové poradenstvo a texty

Koľko stojí marketingový konzultant a ako ho hľadať?

27.06.2010 14:28

Nedávno sa na mňa obrátil záujemca o spoluprácu, ktorý by rád marketingovo podporil svoje podnikanie v stavebnej oblasti. Neočakávam, že majiteľ bežnej slovenskej firmy bude mať vyššie marketingové vzdelanie, ale jeho otázky predsa len mierili trochu mimo. Jediné, čo chcel vedieť bolo: „Čo robíte, koľko to stojí a čo mi garantujete?“ Niežeby to nebola opodstatnená otázka. Ale bez toho, aby najprv predstavil zámery, sformuloval vlastné ciele, či možnosti, proste nebola optimálna. Namiesto kritiky vám však chcem poradiť, ako voliť svojich dodávateľských partnerov a čomu sa vyhnúť.

 

Ako si vybrať kompetentného poradcu, textára či dodávateľa kreatívnej práce?

Keď sa do niečoho púšťate prvýkrát, musíte obvykle risknúť prvú spoluprácu s neznámym dodávateľom. Inak by ste sa asi nikdy neposunuli ďalej a neobjavili nové cesty, ktoré prinášajú technológie a vývoj. Na čo sa zamerať? Pozrite sa, ako má potenciálny dodávateľ spracovanú svoju vlastnú prezentáciu, predovšetkým v oblasti, kde chcete spolupracovať. Ak hľadám grafika a nepáči sa mi jeho práca, radšej sa do biznisu s ním nepúšťam. Ak potrebujem textára a jeho texty ma neoslovujú, hľadám ďalej. Spoločnosť hlásajúca, že dodá skvelé a optimalizované webstránky, ich musí najprv sama mať. Tlačiar, ktorý má ledabolo orezané vlastné vizitky, urobí to isté s mojimi.   

Pri konzultantovi je to možno trochu ťažšie posúdiť. Pozerám sa však na predchádzajúce projekty, ochotu poskytnúť konkrétnu a menovitú referenciu, neváham zavolať na referenčný kontakt a overiť si spokojnosť, ale aj reálnu účinnosť dodanej služby. Napovedať môže aj to, ak konzultant publikuje, prispieva do nezávislých médií, prednáša na verejnosti. Niektoré z týchto parametrov nemusia byť rozhodujúce, skôr by mali fungovať spoločne a vytvárať celkový dojem.

 

Akú cenu za služby považovať za primeranú?

Cena za prácu  marketingového poradcu bude pravdepodobne iba zlomkom nákladov, ktoré budú na vašu reklamu nevyhnutné. Môžete ušetriť pár desiatok eur za dobrú radu a urobiť si propagáciu na základe vlastných predstáv. No pokiaľ ste v tejto oblasti laikom, môžete vzápätí niekoľko tisícov z marketingového rozpočtu vypustiť hore komínom.

Pokiaľ platíte marketingového poradcu, aby vám vymyslel najlepšie možnosti nízkonákladového marketingu formou direct mailu, e-mail marketingu či internetovej propagácie, je cena za jeho prácu možno vaším jediným nákladom. Ak to urobí efektívne a účinne, bude jeho odmena zanedbateľná pri porovnaní s nákladmi na klasickú reklamu a prínosom z predaja vašich výrobkov. Koľko myslíte, že by ste mali zaplatiť za nápad, ktorý sa zrodí v zlomku sekundy, ale jeho tvorca musel predtým stráviť v branži desiatky rokov? Ak je to možné, dohodnite si cenu v závislosti od úspešnosti, ale berte do úvahy, že sa na úspechu podieľate často väčšou mierou, ako konzultant a preto pravdepodobne bude nevyhnutný určitá základná cena za odvedenú prácu.

Kým marketingová agentúra obvykle pracuje za dohodnuté percentá z výšky vášho reklamného rozpočtu, dobrý poradca funguje skôr na základe hodinovej sadzby, ceny za realizáciu projektu alebo provízie z dosiahnutého úspechu. Nemá záujem nafukovať vaše výdavky, ale môžete ho priamo zainteresovať na tom, aby urobil maximum pre váš úspech.

 

Aká je garancia úspechu v reklame?

Neverte niekomu, čo vám sľubuje modré z neba na počkanie. Kvalitná práca vyžaduje prípravu, prieskum, štúdium a to jednoducho aj niečo stojí. Strieľanie od boku za minimálnu odmenu je v konečnom dôsledku tým najdrahším postupom.

Garanciou kvality sú pre mňa dodávatelia, ktorí mi kladú veľa konkrétnych otázok, upozornia na úskalia mojich pôvodných zámerov, presvedčia ma o potrebe urobiť prieskum. Ak mi niekto na rovinu povie, že to čo zamýšľam nie je rozumné, možno sa v tej chvíli pripravil o prvý biznis, ale vo mne má zaručene partnera pre budúcnosť.

Jedným z barometrov, ktoré používam pri výbere nového dodávateľa je pocit v žalúdku, či človek na druhej strane stola hovorí pravdu a nepreháňa to so sľubmi. Garancie vopred sú zriedkavé, ale občas sa stretnem so serióznym prístupom človeka, ktorý hovorí, že v prípade neúspechu nebude fakturovať celú sumu alebo aspoň jej časť. Možno ani nemusím dodávať, že práve takíto dodávatelia vždy svoj sľúbený úspech dosiahli.

 

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode