Marketingové poradenstvo a texty

Čo podporí predaj viac než cenové zľavy?

09.05.2010 16:28

Pri večeri v Salerne, kde mladé dievča nechalo morské plody nedotknuté na tanieri, dobehol korpulentný šéfkuchár a spevovou taliančinou a vzrušenými gestami sa pokúšal ju presvedčiť, aby aspoň ochutnala jeho špecialitu. Neuspel. Trochu zosmutnel, ale potom jej priniesol porciu stredoeurópskeho jedla, pretože „nemôže dopustiť, aby odišla hladná!“ Všetci hostia naokolo sa zoširoka usmievali a jeho gesto ocenili potleskom – za dobré jedlo, ale aj za prístup k hosťom.

Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí predáva zmrzlinu tiež Talian. Keď vám ju naberie, prehodí si kornút z ruky do ruky, obráti ho „dole hlavou“ a zoširoka sa smeje, keď vidí, ako ho deti sledujú s vyplašenými očami („čo keby tá moja zmrzlina spadla na zem?“) a dospelí oceňujú jeho šikovnosť. Vraciame sa k nemu, napriek tomu, že porcia jeho zmrzliny patrí k najdrahším v centre. Ale humor a dobrá nálada, ktorú si odnášame, za to stoja.

Nakupujeme, odpočívame, či trávime čas tam, kde sa nám, páči. To nemá tak veľmi do činenia s extravaganciou, ako skôr s dobrým vkusom, pre niekoho s útulnosťou, pocitom bezpečia a kľudu, pre iného naopak s veselým prostredím plným hudby a rušného života.

Dokonca sme občas ochotní aj trochu dlhšie počkať v rade, kým sa uvoľní stolička. Len málo obchodíkov si dokáže udržať takúto lojalitu zákazníkov dlhodobo. Ale väčšina z tých, ktorým sa to podarí, sú také, kde sa majiteľ sám venuje obchodu. Alebo dokáže pritiahnuť a vychovať takých nasledovníkov, ktorí pochopia jeho filozofiu a sú schopní ju prenášať ďalej.

Tam, kde sa na nás personál usmieva,  prostredie je zaujímavé, dostaneme dobrú službu za svoje peniaze, sa radi vraciame. A nepozeráme sa, či tu káva stojí 1,3 € alebo 1,6 €. A keď sa do tretice zastavíme v Taliansku, spomeňme, že aj koncept a štýl  kaviarní Starbucks má korene na juhu Európy. Howard Schulz zo Seattlu sa inšpiroval na svojej ceste po tejto krajine plnej radosti zo života, z talianskeho zvyku chodievať na dobrú kávu do kaviarne a posedieť tam podľa chuti. 

Je príjemné byť vaším zákazníkom?

Pouvažujte o tom, aké pocity majú zákazníci pri návšteve vašej firmy či predajne. Aký „príbeh“ u vás zažívajú a o čom sa neskôr rozprávajú. Nepodceňujte radosť z práce u vášho personálu. Len šťastní a spokojní zamestnanci dokážu šíriť dobrú náladu prirodzene. A nemusíte byť práve šéfkuchárom, aby ste:

  • zdravili svojich zákazníkov s úsmevom
  • venovali pár minút rozhovoru a úprimnému záujmu o prichádzajúceho návštevníka
  • netlačili na pílu, ak si niekto v tejto chvíli u vás nič nevybral

Ak máte zmysel pre humor a dokážete komunikovať so svojimi zákazníkmi tak, aby odchádzali rozosmiati, získavate veľa bodov. Ľahká teatrálnosť nemusí byť na škodu, pokiaľ si udržíte zdravú mieru a nikoho neurazíte.

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode