Marketingové poradenstvo a texty

Ako zvýšiť návštevnosť blogu alebo webstránky?

22.08.2013 20:08

Naučte sa pár základných princípov SEO a pomôžte svojej webovej stránke dostať sa na vyššie pozície vo vyhľadávačoch

 

Aj keď nie ste skúseným fanúšikom IT technológií a vaše podnikanie nie je založené výlučne na internete, pravdepodobne nie ste až taký ignorant, aby ste sa vzdali všetkých výhod, ktoré nám web v posledných rokoch priniesol. Webstránka, blog a podpora ich návštevnosti pomocou sociálnych sietí, či nástrojov SEO dnes už nie sú výlučne doménou špecialistov. Veľa v tomto smere môžete urobiť aj vlastnými silami, i keď dobrý SEO partner je podľa mňa stále na nezaplatenie. Pozrime sa však na niektoré možnosti pre nízke či priam nulové marketingové rozpočty začínajúcich podnikateľov.

 

Ako často musím blogovať, aby ma vyhľadávač zaznamenal?

 

Podľa mojej skúsenosti je dôležité dosiahnuť určitý objem textov, aby sa kľúčové slová vyskytli vo vašom obsahu prirodzeným spôsobom a vo väčšom množstve. Znamenalo to, že na začiatku som prispievala na blog 2-3 krát týždenne a to výrazne pomohlo mojej pozícii na Google už po niekoľkých týždňoch. Potom bolo dôležité udržať určitú pravidelnosť a nenechať dosiahnuté výsledky „zaspať“, aj po postupnom zredukovaní periodicity blogovania moje výsledky neklesli . Dnes blogujem podstatne menej ako na začiatku, ale v oveľa väčšej miere sa venujem tomu, ako svoje články dostať k čitateľom. Sociálne siete nadobudli oveľa väčší význam a ak sa pred svojimi čitateľmi nechcete hanbiť, či dokonca chcete, aby váš obsah zdieľali a šírili, je jasné, že kvalite marketingového textu treba venovať  veľkú pozornosť. Pripúšťam, že tu veľa záleží aj na vašej branži a v niektorých oblastiach je konkurencia oveľa tvrdšia.

 

Ako získať odkazy (linky) na svoju stránku?

 

Kvalitné linky, ktoré odkazujú na váš web z iných stránok, sú dôležité nielen preto, že priamo privedú návštevníkov, ale aj preto, že zlepšujú váš ranking. To minimum, čo by ste mali urobiť, je aspoň zadarmo zaregistrovať svoju stránku v dostupných katalógoch, ktorých sú desiatky, ak nie stovky. Mali by to však byť seriózne katalógy, neodporúčam využívať rôzne triky a zjednodušovanie, lebo link z nekvalitných stránok vám viac uškodí, ako pomôže. No aj keď sa poctivo a ručne zaregistrujete, nebude to zrejem stačiť na väčší prílev zákazníkov.

Druhým a náročnejším krokom internetového marketingu je preto získavanie kvalitných odkazov zo stránok, ktoré sú pre vaše podnikanie skutočne relevantné. Keď poskytujete kvalitný a užitočný obsah, ľudia často poskytnú link na vašu stránku aj bez toho, aby ste ich žiadali. To však neznamená, že by ste nemohli priamo požiadať vytypovaných partnerov, ktorých čitateľská obec môže byť blízka vašej, aby ste mohli napríklad uverejniť hosťovský príspevok na ich portáli, prípadne si odporúčanie vzájomne vymeniť. Nerobte to „masovým - spamovým“ spôsobom, buďte slušní a požiadajte osobne o spoluprácu, ponúknite zaujímavý článok, pošlite svoje texty na ukážku. Dá sa očakávať, že mnohí vám vyhovejú a nadviažu s vami aj dlhodobejšiu spoluprácu. Každý predsa potrebuje kvalitný obsah na svoje stránky a všetci webmastri bojujú s nedostatkom času na písanie vlastných príspevkov!  Takéto uverejnenie vášho príspevku na stránke niekoho, kto má dobré renomé, vám dáva aj istý efekt z jeho popularity, dobrú referenciu.

A čo sa dá považovať za kvalitné a žiadané? Vo veľkej miere sú obľúbené vzdelávacie texty, užitočné návody, ale aj zábavné a kreatívne nápady, často nemusí ísť o dlhé texty a veľa práce za vás urobia obrázky. Blogy žijú, keď na nich ľudia komunikujú a preto nezabúdajte odpovedať na komentáre, poskytovať rady, o ktoré ste požiadaní alebo aspoň slušne poďakovať za názor.

Využite internetové PR servery, ktoré vám umožnia publikovať váš obsah spolu s odkazom na vaše stránky, komentáre na odborných fórach, stránkach profesných asociácií, odborných časopisov či blogoch iných ľudí, tí zdatnejší umiestnia trebárs aj video na YouTube. Snažte sa však o hodnotný obsah, aby takéto linky mohli fungovať ako pozvánka na vaše stránky a nie odpudzovať prvoplánovým pokusom o sebaprezentáciu. Nepokúšajte sa o žiadny nátlak, nebuďte dotieravý, toto sú metódy, ktoré v internetovej komunite nefungujú.

Aj pri budovaní linkov je dôležité, aby ste sa tejto činnosti venovali s určitou pravidelnosťou a pridávali napríklad 20-30 odkazov mesačne, namiesto 500 odkazov v priebehu dňa. Pretože pri takomto prírastku spozornejú aj vyhľadávače a mohli by vašu stránku penalizovať. Ak sa naučíte využívať nástroje Google Webmaster Tools či Link Diagnosis (oba sú zdarma), objavíte zrejme množstvo možností, kam by sa vhodný odkaz dal umiestniť (a využíva ich trebárs vaša konkurencia).

 

Buďte veľkorysý a pomôžte uspieť aj iným

 

Neviem, či sa to dá považovať za prírodný zákon, ale v mojom prípade vždy fungovalo – „daj a dostaneš!“  Ak ste konzultantom, venujte trochu času aj tým, ktorí si zatiaľ vaše služby nemôžu dovoliť. Samozrejme, nemám na mysli rôznych „vyžírkov a podvodníčkov“, ale napríklad študentov, ľudí v zložitej životnej situácii, ktorí vás poprosia o základné informácie, ktoré im pomôžu pri rozbehu podnikania, prípadne seniorov a podobne. Dobré PR, ktoré vám takýto prístup zabezpečí, je z dlhodobého hľadiska mnohokrát cennejšie, ako vyfakturovaná malá zákazka. Takisto vám prílev čitateľov aj linkov môžu zabezpečiť poskytované ukážky softvéru, pracovných nástrojov vo forme tabuliek či grafov, kalkulačky nejakých praktických a potrebných hodnôt (napr. odvodov). Akosi verím na česť ľudí a musím povedať, že som sa v praxi len veľmi ojedinele stretla s vysloveným zneužívaním takejto pomoci. V takomto skôr extrémnom prípade jednoducho kontakty prerušte, aby ste sa nestali obeťou „psychického vysávača“.

 

Ako využijem vyššiu návštevnosť firemného blogu, ktorú som trpezlivo vybudoval?

 

Ak pominieme osobné a záujmové blogy, väčšina ľudí sa prostredníctvom internetu snaží získať zákazky. Jednou možnosťou je, že istú časť návštevníkov dokáže dobre spracovaná webstránka priamo presvedčiť o výhodách vašich služieb a oni u vás nakúpia. To však urobí len malá časť čitateľov. Ako nestratiť kontakt a dostať šancu, presvedčiť ich o výhodách svojich služieb v budúcnosti? Pripravte pre návštevníkov užitočnú kvalitne spracovanú e-knihu alebo podobný darček. Aby ho mohli dostať, zanechajú vám svoje kontakty a vy ich môžete využiť pri ďalšej komunikácii. Pozor, malo by to byť vždy s ich súhlasom a vaše e-maily by nemali prekročiť zdravý pomer medzi obchodnými ponukami a užitočným obsahom poskytnutým zdarma. Ale to už ide o budovanie vzťahov a dôvery v obchodných vzťahoch, čo je téma na iný článok.

 

 

 

(c) 2008 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode